به گزارش بانه سیتی – متوجه یک لکه روی صفحه نمایش تلویزیون خود شده‌اید؟ پیکسل سوخته هنگامی ایجاد می‌شود که یک پیکسل در صفحه نمایش، دیگر تولید نور نکند و در نتیجه یک نقطه‌ی سیاه روی صفحه نمایش پدیدار شود. تعمیر پیکسل سوخته در تلویزیون کار نسبتا دشواری است و اغلب نیازمند تعویض صفحه نمایش است. اما در این رابطه لازم است ابتدا نکاتی را در نظر داشته باشید و مطمئن شوید که با پیکسل ‌سوختگی روبرو هستید و سپس به فکر چاره باشید. ادامه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

چه چیزی باعث پیکسل سوختگی می‌شود؟

شایع‌ترین علت پیکسل سوختگی، مشکل در تولید دستگاه است. خطاهای غیر قابل کشف کوچکی در روند مونتاز می‌تواند به تعدادی محدودی پیکسل مرده در میان میلیون‌ها پیکسل سالم شود. پیکسل‌‌های سوخته همچنین می‌توانند بعد از تولید صفحه نمایش ایجاد شوند؛ عموما به دلیل آسیب فیزیکی. پیکسل سوخته هنگامی ایجاد می‌شود که ترانزیستور در پیکسل قادر به تامین انرژی نباشد و این باعث می‌گردد پیکسل مربوطه به صورت دائمی سیاه بماند و هرگز روشن نشود.

پیکسل سوخته یا پیکسل گیر کرده؟

پیکسل‌های سوخته و پیکسل‌های گیر کرده، تقریبا یکسان به نظر می‌رسند، اما یک تفاوت کلیدی میان این دو وضعیت وجود دارد:  یک پیکسل مرده دیگر هرگز روشن نمی‌شود، درحالیکه پیکسل گیر کرده پیکسلی‌است که به صورت دائمی روشن می‌ماند. همچنین عامل ایجاد پیکسل گیر کرده، یک تفاوت کلیدی در مقایسه با عامل ایجاد پیکسل سوخته دارد؛ ترانزیستور پیکسل گیر کرده دائما روشن است و می‌تواند بر کل پیکسل یا فقط یکی از زیرپیکسل‌ها اثر بگذارد.

از آنجا که پیکسل گیر کرده به طور دائمی روشن است، عموما در صفحه نمایش به صورت یک نقطه‌ی روشن و پایدار ظاهر می‌شود که به یکی از رنگ‌های سفید، قرمز، سبز یا آبی خواهد بود. درحالی که اگر سوخته باشد، به صورت یک مستطیل کوچک سیاه به نظر می‌رسد.

شناسایی پیکسل سوخته و گیر کرده

اگر گمان می‌کنید که صفحه نمایش شما دارای پیکسل سوخته یا گیر کرده است، می‌توانید با تعدادی از ابزارهای نرم‌افزاری این مورد را بررسی کنید. این برنامه‌ها اغلب تک‌رنگ‌هایی را در کل صفحه نمایش پخش می‌کنند، تا شما به راحتی بتوانید لک‌ها را تشخیص دهید. برای تشخیص پیکسل‌های مشکل دار می‌توانید از نرم‌افزار «Dead Pixels Test » استفاده کنید، یا وارد وبسایت «CheckPixels.com» شوید و از تست آنلاین موجود استفاده کنید. همچنین می‌توانید با «دانلود عکس برای تست پیکسل پیکسل تلویزیون»، این کار را انجام دهید.

 

تست پیکسل سوختگی

تعمیر پیکسل سوخته در تلویزیون

تعویض صفحه نمایش

مطمئن‌ترین روش برای تعمیر پیکسل سوخته در تلویزیون تعویض صفحه نمایش است. بسیاری از تولید کنندگان ضمانت‌هایی ارائه می‌دهند که مشکل پیکسل سوختگی را پوشش می‌دهد. بنابراین گارانتی دستگاه تلویزیون خود را بررسی کنید تا ببینید آیا می‌‌توانید از این امکان استفاده کنید یا خیر. بیشتر تولید کنندگان صفحه قبل از اینکه اقدام به تعویض صفحه نمایش کنند، یک تعداد حداقلی پیکسل سوخته را تعیین می‌کنند. در این رابطه راهنمای زیر را مطالعه نمایید:

  • یک تلویزیون ۴۹ اینچ با دقت 4K  تراکم پیکسلی ای معادل ۹۰پیکسل در هر اینچ دارد و برای این تلویزیون حداقل ۱۲ پیکسل سوخته در مرکز تلویزیون و ۶ الی ۸ پیکسل سوخته در گوشه های تلویزیون توسط تولید کننده و وارانتی آن قابل پذیرش است
  • یک تلویزیون ۵۵ اینچ با دقت4K  تراکم پیکسلی ای معادل ۸۰پیکسل در هر اینچ دارد و برای این تلویزیون حداقل ۱۰ پیکسل سوخته در مرکز تلویزیون و ۵ الی ۷ پیکسل سوخته در گوشه های تلویزیون توسط تولید کننده و وارانتی آن قابل پذیرش است
  • یک تلویزیون ۶۵ اینچ با دقت 4K  تراکم پیکسلی ای معادل ۷۰پیکسل در هر اینچ دارد و برای این تلویزیون حداقل ۸ پیکسل سوخته در مرکز تلویزیون و ۴ الی ۶ پیکسل سوخته در گوشه های تلویزیون توسط تولید کننده و وارانتی آن قابل پذیرش است

بیشتر بخوانید: آیا ال سی دی تلویزیون قابل تعمیر است؟‌


صبر کنید تا پیکسل ناپدید شود

شما می‌توانید منتظر بمانید تا پیکسل سوخته شما خود به خود از بین برود. این اتفاق عموما رخ می‌دهد، اما متاسفانه نمی‌توان فهمید چه زمانی. بنابراین ممکن است تا اخر عمر تلویزیون این پیکسل سوخته همراه شما باشد یا ممکن است طی یک هفته از بین برود، این بستگی به شانس شما دارد!

روش‌های تعمیر پیکسل گیر‌کرده را امتحان کنید

شما می‌توانید برخی از روش‌هایی که در ادامه برای تعمیر پیکسل گیر کرده شرح داده شده است، استفاده کنید و امیدوار باشید که پیکسل دچار مشکل شما به این روش پاسخ دهد.

فشار و گرما

برخی ادعاها در رابطه با تعمیر پیکسل سوخته وجود دارند که البته کمی خطرناک هستند و باید با احتیاط عمل کنید. این روش‌ها به طور مستقیم صفحه نمایش شما را تحت تاثیر قرار می‌گیرند و ضمانتی‌ هم برای کارآیی آن‌ها وجود ندارد.

هشدار! این روش‌ها تنها زمانی توصیه می‌شوند که همه‌ی روش‌های دیگر را متحان کرده‌اید. چراکه شانس این وجود دارد که این روش‌ها مشکل پیکسل سوختگی را بدتر کنند یا اثر تاثیرگذار نباشند.

روش فشار: نوک یک مداد را با یک پارچه‌ی نرم بپوشانید. هنگامی که صفحه‌ی نمایش خاموش است، نوک مداد پیچیده شده در پارچه را روی پیکسل سوخته به مدت 5 تا 10 ثانیه فشار دهید. شما می‌توانید این کار را با نوک انگشت خود که دور آن پارچه پیچیده شده هم انجام دهید. تمام سعی خود را بکنید که این فشار به سایر قسمت‌های سالم صفحه نمایش وارد نشود چرا که می‌تواند منجر به تولید پیکسل‌های سوخته‌ی بیشتری شود.

 

تعمیر پیکسل سوخته با فشار

روش گرما: یک پارچه را در آب بسیار گرم خیس کنید و سپس آب آن را بگیرید. پارچه را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید تا آب آن به صفحه نمایش برخورد نکند. پارچه‌ی گرم شده را به مدت 5 تا 10 ثانیه در مقابل پیکسل سوخته نگه دارید.

 

تعمیر پیکسل سوخته با گرما

هشدار! هرگز بیش از مدت زمان توصیه شده گرما یا فشار را ادامه ندهید.

تعمیر پیکسل گیر کرده

پیکسل گیرکرده نسبت به پیکسل‌ سوخته آسان‌تر درمان می‌شود و احتمال نتیجه‌گیری از روش‌های اصلاحی در این حالت بیشتر است. از آنجا که ترانزیستور این پیکسل‌ها هنوز هم می‌تواند برق را تامین کند، اغلب با ریست کردن آن می‌توانید مشکل را حل کنید. برای اینکار دو روش وجود دارد. این روش‌ها را همچنین می‌توانید در صورت وجود پیکسل سوخته هم امتحان کنید و هیچ خطری در این رابطه وجود ندارد. مراحل زیر را طی کنید:

دستگاه را به مدت 24 تا 48 ساعت خاموش کنید. این کار اجازه می‌دهد تا پیکسل گیر کرده انرژی اضافه‌ی خود را تخلیه کندو در نهایت خاموش شود. از یک نرم افزار تعمیر پیکسل سوخته تلویزیون استفاده کنید. نرم‌افزار « PixelHealer» و وبسایت « JscreenFix» این کار را برای شما انجام می‌دهند.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، امکان ایجاد پیکسل سوخته در میان میلیون‌ها پیکسل موجود در صفحه نمایش، امری بسیار طبیعی و  در واقع مطابق با استانداردهاست. در نتیجه توجه داشته باشید که پیکسل سوختگی تنها زمانی تحت پوشش وارانتی هستند و یک مشکل لحاظ می‌شوند که واقعا در دید و کیفیت صفحه نمایش اختلال ایجاد کنند. توصیه‌ی ما همواره این است که در صورت مشاهده‌ی چنین مشکلی خودتان وارد عمل نشده و از یک متخصص درخواست کمک کنید چرا که عواقب یک اشتباه در قبال صفحه نمایش تلویزیون شما، می‌تواند جبران ناپذیر باشد. اگر شما در این زمینه تخصص یا تجربه‌ای دارید، نظر خود را با ما و همراهان بانه سیتی به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه برای “روش تعمیر پیکسل سوخته تلویزیون (پیکسل سوختگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enamad

نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

برای مشاهده نماد اعتماد کلیک کنید

 

فروشگاه بانه سیتی

تماس با ما:

09187844373

09187844383