ماشین لباسشویی می تواند به دلایل مختلفی شروع به تولید صدا کند. تولید چنین صدایی علاوه بر اینکه باعث صلب آرامش ما شده، این نکته را برای ما نمایان می سازد که ماشین لباسشویی با مشکلی رو به رو است و باید به آن رسیدگی کنیم. این سر و صدا بسته به نوع صدای تولیدی و میزان بلندی آن به هر قسمت های مختلفی از ماشین لباسشویی مربوط خواهد شد. یکی از قطعاتی که در صورت بروز ایراد برای آن و نیاز داشتن به تعمیر یا تعویض شدن شروع به تولید صدا می نماید، بلبرینگ ماشین لباسشویی است. در ادامه این مطلب که خدمت شما ارائه می دهیم، قصد داریم در مورد بلبرینگ و چگونگی تعویض آن صحبت نماییم.

 

بلبرینگ ماشین لباسشویی

هر وسیله یا قطعه ای که در آن قسمتی متحرک وجود داشته باشد، به کمک بلبرینگ نیاز دارد. در ماشین لباسشویی نیز مانند هر وسیله که قطعه ای متحرک دارد، بلبرینگ استفاده شده است. در واقع بلبرینگ استفاده شده در ماشین لباسشویی برای چرخاندن مخزن لباس ماشین لباسشویی در نظر گرفته شده است. یاتاقان توپی یا همان بلبرینگ برای راحتی کار ماشین لباسشویی در چرخش مخزن در نظر گرفته شده است. این قطعه در صورتی که در ساختار ماشین لباسشویی استفاده نشود دیگر قطعات این دستگاه به سرعت دچار فرسودگی می شوند و علاوه بر این قضیه سرعت چرخیدن مخزن لباس ها نیز به  صورت چشم گیری کاهش می باید.

چه موقع ماشین لباسشویی به تعویض بلبرینگ نیاز دارد؟

در صورتی که بربلینگ با مشکل رو به رو شود، همان طور که عنوان نمودیم با صدا خود را نشان می دهد. این صدا به دلیل ساییدگی بربلینگ به وجود آمده و صدای آن نیز به صورت صدای ساییده شدن دو فلز به یکدیگر است.

 

بربلینگ به چه دلیل خراب می شود؟

یکی از قطعاتی که در ماشین لباسشویی بیشتر از دیگر قطعات با ایراد رو به رو می شوند، بربلینگ است. این قطعه به دو دلیل عمده با مشکل مواجه خواهد شد که در ادامه به بررسی این دو دلیل خواهیم پرداخت.

  • بیش از حد بودن بار لباس ماشین لباسشویی

همان طور که عنوان نمودیم، بربلینگ برای چرخاندن مخزن ماشین لباسشویی به آن وصل است. در صورتی که بار لباسی که در مخزن ماشین لباسشویی بیش از حد باشد، این فشار به بربلینگ منتقل خواهد شد. یکی از علت هایی که نباید بیش از حد در مخزن ماشین لباسشویی لباس برای شست و شو قرار داد، جلوگیری از آسیب رسیدن به مخزن آن است.

  • استفاده از ماشین لباسشویی به صورت پیاپی

در صورتی که شما به صورت پیاپی و بدون دادن وقت به ماشین لباسشویی برای استراحت از ماشین لباسشویی استفاده کنید احتمال آسیب رسیدن به بربلینگ بالا خواهد رفت. وقتی به ماشین لباسشویی پس از هر بار استفاده وقت برای استراحت داده نشود، قطعاتی که به صورت مکانیکی کار می کنند داغ می شوند. بربلینگ نیز که از قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی محسوب شده، با استفاده پیاپی از ماشین لباسشویی داغ می شود و همین امر به راحتی به این قطعه آسیب می زند. بر اساس استاندارد ها پس از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی باید 2 الی 3 ساعت به آن استراحت دهید تا از آسیب رسیدن به ماشین لباسشویی و به خصوص بربلینگ جلوگیری شود.

چگونه سلامت بربلینگ را بررسی کنیم؟

برای بررسی کردن بربلینگ دقت به صدایی که ماشین لباسشویی تولید می کند کافی است و اطلاعات کافی برای قضاوت این قضیه را به شما می دهد. در صورتی که به اطمینان بیشتر نیاز دارید، باید ماشین لباسشویی را باز کنید. بربلینگ در قسمتی پشتی ماشین لباسشویی و متصل به مخزن ماشین لباسشویی است. در صورتی که بربلینگ کج شده بود یا آثار ساییدگی بر روی آن نمایان بود ایراد ماشین لباسشویی شما در قسمت بربلینگ آن است.

شیوه تعویض بربلینگ ماشین لباسشویی

اگر از ایراد در قسمت بربلینگ ماشین لباسشویی اطمینان پیدا کردید، چاره ای جز تعویض نمودن آن ندارید. برای تعویض کردن بربلینگ باید طبق دستور عملی که در ادامه به ترتیب قرار دارد، بربلینگ خود را عوض نمایید.

مرحله اول عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – ایمنی

در هر کاری مرحله اول رعایت ایمنی است. بهتر است قبل از شروع به تعویض بربلینگ آب ماشین لباسشویی را از برق خارج کنید. این عمل سبب می شود که شما از خطر برق گرفتگی مصون بمانید و بتوانید ماشین لباسشویی را نیز از خطرات احتمالی دور کنید.

مرحله دوم عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – باز کردن ماشین لباسشویی

برای اینکه به بربلینگ دسترسی پیدا کنید باید پنل بالایی و کناری آن را جدا کنید. در این قسمت ابتدا باید جا پودری را که به صورت کشویی خارج می شود، جدا شود. سپس با باز کردن پیج هایی که در انتهای آن قرار دارد آن را خارج کنید. سپس با باز کردن پیچ هایی که در قسمت بالایی ماشین لباسشویی قرار دارد قسمت بالایی یا سقف ماشین لباسشویی را جدا کنید.

مرحله سوم عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – جدا نمودن پنل و لاستیک دور درب

پس از جدا نمودن جا پودری و قسمت بالایی ماشین لباسشویی نوبت به پنل کنترل و لاستیک دور درب می رسد. قسمت پنل با پیچ به ماشین لباسشویی وصل شده است که با باز کردن آن ها به راحتی جدا خواهد شد. پس از جدا نمودن پنل کنترل نوبت به لاستیک دور درب می رسد که با باز کردن پیچ ها که در قسمت داخلی آن قرار دارد این امر اتفاق خواهد اقتاد.

مرحله چهارم عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – جدا نمودن تسمه پنل پشتی و پولی ماشین لباسشویی

پس از انجام دادن قسمت قبلی نوبت به باز کردن پنل پشتی می رسد که با باز کردن پیچ های آن به راحتی انجام پذیر است. پس از خارج نمودن پنل پشتی به راحتی می توانید تسمه را که سوار بر پولی و مخزن ماشین لباسشویی است را ببینید. با شل کردن پولی و خارج کردن تسمه شروع کنید و سپس پولی را به صورت کامل از ماشین لباسشویی جدا نمایید.

مرحله پنجم عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – خارج نمودن موتور

پس از جدا نمودن پولی باید موتور ماشین لباسشویی را نیز جدا کنید. قبل از جدا نمودن موتور بهتر است از آن یک عکس تهیه کنید تا برای دوباره بستن آن مشکلی برای شما پدید نیاید. خارج کردن موتور را با جدا نمودن سیم ها آغاز کرده و با باز کردن پیچ هایی که موتور را به ماشین لباسشویی متصل کرده است به پایان برسانید.

مرحله ششم عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – خارج نمودن شیلنگ تخلیه مخزن به پمپ ماشین لباسشویی

در این قسمت باید شیلنگی که  مخزن ماشین لباسشویی را به پمپ متصل می کند را خارج نمایید. در واقع کار این شیلنگ خارج کردن آب درون مخزن ماشین لباسشویی است پس باید قبل جدا نمودن آن از خشک بودن داخل مخزن اطمینان حاصل فرمایید.

مرحله هفتم عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – خارج کردن کمک فنر های ماشین لباسشویی

حالا نوبت به خارج کردن کمک فنر های ماشین لباسشویی رسیده است. این کمک فنر ها از یک سو به بدنه ماشین لباسشویی و سوی دیگر به مخزن اتصال پیدا کرده است. برای خارج کردن کمک فنرها باید پیچ ها را از هر دو سو باز کنید و هر چهار کمک فنر را خارج نمایید.

مرحله هشتم عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – خارج نمودن مخزن ماشین لباسشویی

در صورت انجام دادن همه ی مراحل بالا دیگر جز بلبرینگ هیچ قطعه ای دیگر به مخزن ماشین لباسشویی متصل نیست. برای دست پیدا کردن به بلبرینگ باید مخزن را نیز خارج نمایید. ابتدا اتصالاتی که به صورت سیم به مخزن متصل است را جدا کنید و پس از آن نوبت پیچ هایی است که مخزن را نگه داشته است. مخزن ماشین لباسشویی بسیار حساس است و در هنگام جدا نمودن آن دقت فرمایید.

مرحله نهم عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – جدا کردن بلبرینگ ماشین لباسشویی

حال تمامی مسیری که برای دستیابی به بلبرینگ نیاز است را طی نموده اید. برای جدا کردن بلبرینگ ابتدا پیج هایی که کاسه نمد سر آن را نگه داشته است باز کنید و کاسه نمد را جدا کنید. پس از خارج شدن کاسه نمد با باز کردن پیج های بلبرینگ این قطعه نیز جدا خواهد شد.

مرحله دهم عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – نصب بربلینگ جدید

حال شما نیاز به یک بربلینگ حدید برای جایگزین کردن آن به جای بربلینگ قدیمی دارید. در صورتی که بربلینگ جدید را تهیه نموده اید، آن را به صورت کامل به گریس آغشته کنید. بربلینگ آغشته به گریس را در قسمت خود قرار دهید و با ضربه هایی که به آن وارد می کنید، آن را به جای مطلوب قرار دهید. ضربه هایی که وارد می کنید را تا وقتی بربلینگ به صورت کامل در قسمت خود قرار می گیرد ادامه دهید. پس از جا گرفتن برلینگ کاسه نمد را بر روی آن قرار دهید و پیچ های آن را ببنید. مراحل بالا را که برای دست یافتن به بربلینگ انجام دادید را به صورت برعکس برای اتصال دوباره ماشین لباسشویی صورت دهید.

مرحله یازدهم عوض کردن بربلینگ ماشین لباسشویی – بررسی بربلینگ جدید

پس از سرهم کردن ماشین لباسشویی نوبت به بررسی بربلینگ نو می رسد. در این قسمت بهتر است ماشین لباسشویی را بدون قرار دادن لباس در آن روشن کنید. در طی کار کردن ماشین لباسشویی به آن دقت کنید که صدایی اضافه به گوش نرسد. در صورتی که چنین صدایی نشنیدید از درست وصل کردن بربلینگ اطمینان حاصل کنید.

در این مقاله که خدمت شما  ارائه دادیم در مورد بربلینگ، دلایل خرابی آن و چگونگی تعویض بربلینگ به صورت کامل صحبت کردیم. آیا برای شما سوالی یا ابهامی ایجاد شد؟ آیا نظر، انتقاد یا پیشنهادی برای در میان گذاشتن دارید؟ آن را با ما در قسمت ” ارسال نظر ” به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enamad

نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

برای مشاهده نماد اعتماد کلیک کنید

 

فروشگاه بانه سیتی

تماس با ما:

09187844373

09187844383