همه ی ما می دانیم که از یخچال برای سرما زایی استفاده می شود اما یخچال چگونه می تواند تولید سرما کند؟

اگر شما با انتقال حرارت آشنایی داشته باشید، خواهید دانست که سرما منتقل نمی شود بلکه این گرما است که از جسم گرفته می شود و باعث سرد شدن آن می گردد. گرفته شدن گرما از جسم نیز نیاز به وجود ماده ای دارد که این توانایی را داشته باشد. در یخچال ها از گاز های مخصوصی برای انجام این امر استفاده  می شود که به گاز یخچال معروف هستند. این گاز ها با منبسط شدن و سپس گرفتن گرما از یخچال محیط یخچال سبب خنک شدن فضای داخل یخچال می گردند. در ادامه درباره انواع این گاز ها و مسائل دیگر آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

معروف ترین گاز های یخچال

معروف ترین گاز هایی که در یخچال برای سرد سازی مورد استفاده قرار می گیرند، R134a و R600a هستند. این گاز ها به صورت فشرده در محفظه هایی مخصوص در یخچال نگهداری خواهند شد.

گاز R134a

یکی از پر استفاده ترین گاز هایی که در تولید یخچال مورد استفاده قرار می گیرد، گاز R134a است. این گاز با قسمت ارزانی که دارد برای استفاده در مقیاس بالا بسیار به صرفه است. این گاز رایج ترین و پر استفاده ترین گازی است که در یخچال ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از استفاده های R134a ، در تجهیزات خنک کننده خودرو ها می توان مشاهده نمود. دیگر استفاده ای که می توان از این گاز انجام داد، در انجام عمل رطوبت گیری هوا است.

گاز R600a

گاز R600a یا همان ایزوبوتین، یکی از گاز های پر استفاده در عمل سرما دهی است. ایزوبوتین بسیار سرما زا است به صورتی که مقدار کمی از آن در یخچال استفاده می گردد که کاملا جواب گو نیز هست. این گاز دارای قیمت بالایی است که اشتعال پذیر نیز هست. استفاده از این گاز نسبت به R134a ضرر زیست محیطی کمتری نیز دارد.

علت خالی شدن گاز یخچال

تنها دلیلی که می تواند سبب شود که گاز یخچال خالی شود ایجاد نشتی در یخچال است. این نشتی می تواند در لوله های یخچال یا کندانسور، خود کندانسور و حتی داخل یخچال ایجاد شود و باعث خالی شدن گاز یخچال شود.

متخصص تعمیر یخچال

هنگامی که در حال جا به جایی یا تمیز کردن یخچال هستید بسیار با احتیاط نسبت به لوله ها و کندانسور ها برخورد کنید. هر سوراخ کوچکی که در مسیر عبور گاز ایجاد شود می تواند در طول ماه ها و یا چند سال گاز یخچال را خالی نماید.

نتیجه خالی شدن گاز یخچال

همان طور که قبل تر هم اشاره کردیم، توانایی یخچال در سرد کردن به علت استفاده از گاز یخچال است. حال با از دست دادن گاز یا کم شدن مقدار آن دیگر یخچال توانایی سرد کردن را از دست می دهد. حال موتور و کندانسور یخچال مجبور است که فشار بیشتری را به خود وارد کند تا بتواند کمبود گاز را جبران نماید. حال این کار می تواند آسیب های جدی را به موتور یخچال نیز وارد نماید.

نشانه های خالی شدن گاز یخچال

اولین و بارز ترین نشانه ای که یخچال می تواند از خود نشان دهد، عدم توانایی در سرد کردن است. در اکثر حالات عدم توانایی در صورتی است که فریزر به درستی کار می کند.

دمای مناسب یخچال

نشانه دیگری که می توانید از آن بفهمید که گاز یخچال خالی شده است، یک سره کار کردن یخچال است در حالی که توانایی تولید سرمای آن چنانی ندارد.  می توانید ببینید که با آنکه موتور یخچال استراحت کمی می کند و در اکثر حالات در حال فعالیت است، درون یخچال آنچنان سرد نیست.

شارژ گاز یخچال

در صورتی گاز یخچال خالی شود، راهی جز نشتی گیری و سپس پر کردن گاز یخچال ندارید. حتما قبل از پر کردن مجدد گاز یخچال آن را نشت گیری نمایید زیرا در غیر این صورت مجددا گاز آن خالی شده و همین فرآیند مجددا تکرار می گردد.

بهتر است که شارژ کردن گاز یخچال را به یک متخصص بسپارید. این کار هم دردسر انجام این کار را از شما دور می کند و هم باعث می شود که خیالی راحت در بابت خالی نشدن مجدد گاز یخچال داشته باشید.

تست نشتی

ابتدا باید محل نشت را پیدا کنید. برای این کار هنگامی که گاز در لوله ها جریان دارد محلول آب و صابونی که کاملا کف کرده است را روی لوله ها بریزید. این عمل سبب می شود که به راحتی محل نشت لوله را پیدا کنید. حال که نشتی لوله را پیدا کردید، شروع به رفع نشتی لوله کنید. در صورتی که دیدید، لوله غیر قابل نشتی گیری است باید اقدام به تعویض لوله های یخچال نمایید.

 

وکیوم کردن

حال که شما از عدم نشتی داشتن لوله ها مطمئن شدید باید به سراغ دستگاه وکیوم بروید.  با استفاده از این دستگاه می توانید مطمئن شوید که در درون لوله ها هوا، رطوبت یا هر ماده اضافی وجود ندارد.

گرفتن فشار

بعد از وکیوم کردن لوله ها فشار درون لوله ها افت شدیدی می کند. در همین حال که فشار درون لوله ها کم است باید آن ها را به دستگاه فشارسنج متصل کنید. با اتصال دستگاه و مشاهده فشار در صورت پایین آمدن تدریجی فشار میفهمیم هنوز لوله ها نشتی دارند. در غیر این صورت لوله ها آماده شارژ شدن توسط گاز یخچال هستند.

تزریق گاز

حال که به صورت کامل از نشتی نداشتن لوله ها مطمئن هستید، دستگاه گیج را از لوله ها جدا کنید. گاز را به لوله ها متصل کنید اما آن را باز نفرمایید. قبل از باز کردن و وارد کردن گاز به درون یخچال باید کمپرسور یخچال کار کند. برای این کار باید یخچال روشن شود و گاز به آرامی شروع به نفوذ به درون لوله ها نماید.

برای آگاهی یافتن از پر شدن یخچال پس از تزریق گاز می توانید از فشار سنج استفاده نمایید. فشار گاز در تابستان باید روی عدد ده و در زمستان باید روی عدد هشت قرار داشته باشد.

ما در این مقاله در مورد گاز یخچال و روش پر کردن مخزن یخچال گاز یخچال بحث نمودیم. آیا برای شما سوالی یا ابهامی ایجاد شد؟ آیا نظر، انتقاد یا پیشنهادی برای در میان گذاشتن دارید؟ آن را با ما در قسمت ” ارسال نظر ” به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enamad

نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

برای مشاهده نماد اعتماد کلیک کنید

 

فروشگاه بانه سیتی

تماس با ما:

09187844373

09187844383