مقایسه تلویزیون LG CX با تلویزیون Q80A سامسونگ

مهدی صابریمهدی صابری
40 بازدید

 

در بین سازندگان لوازم خانگی و مخصوصا تلویزیون، رقابتی وجود دارد که ثمره آن پیشرفت تکنولوژی در هر کدام از آن ها شده است. این رقابت به نفع مشتری ها نیز خواهد شد  زیرا هر شرکت برای ارائه خدمات بهتر مجبور به بالا بردن کیفیت با قیمتی معقول می شود. جدا از این مسائل، شرکت های تلویزیون سازی به صورت ویژه بر روی چند ویژگی خاص تلویزیون ها تمرکز می کنند و سعی در بهبود این فاکتور ها در محصولات خود دارند. این موضوع سبب استفاده از پنل ها و دیگر امکانات خاص در تلویزیون ها خواهد شد.

در این مقاله ما سعی در مقایسه دو محصول شرکت ال جی و سامسونگ  یعنی LG CX  و    SAMSUNG Q80A داریم و قصد داریم تا نقاط قوت و ضعف هر تلویزیون را بیان کنیم. این موضوع با معرفی تلویزیون ها شروع می شود و سپس در ادامه مقایسه موردی آن ها را شروع خواهیم کرد.

 

  SAMSUNG Q80A

یکی دیگر از محصولات ساموسنگ که برای نیاز های عنوان شده مناسب خواهد بود، SAMSUNG Q80A  نام دارد. این تلویزیون، از قدرت روشنایی فوق العاده ای برخودار است. در چنین شرایطی می توان در مکان های روشن، انتظار عملکرد مناسبی را از آن داشت. در مقابل، SAMSUNG Q80A  نمی تواند در فضا های تاریک این عملکرد را تکرار کند و قدرت زیادی در این فضا ها ندارد. توانایی روشنایی بالا، سبب می شود  SAMSUNG Q80A   در مقابل بازتاب نور، عالی عملکرد کند و بازتاب نور در صفحه نمایش تلویزیون، کم ترین تاثیر را در کیفیت محتوی ارائه شده داشته باشد. پنل این تلویزیون از نوع LED  کوانتومی بوده و در بین بهترین پنل های حال حاضر جهان قرار دارد. SAMSUNG Q80A   با استفاده از چنین پنلی می تواند تصاویر را با کیفیت Ultra HD   نمایش دهد و از لحاظ کیفیت تصویر جزو بهترین ها باشد. 

این تلویزیون، همانند دیگر محصولات ساموسنگ از سیستم عامل تایزن استفاده می کند. این سیستم هامل رابط  کاربری بسیار مناسبی دارد. این تلویزیون به راحتی به اینترنت وصل می شود و با استفاده از سیستم عامل تایزن، عملکرد های اینترنی آن بسیار آسان و سریع انجام می گیرد. ویژگی های  SAMSUNG Q80A    نشان می دهد، برای استفاده های مد نظر شما، سامسونگ محصول مناسبی تولید کرده و خرید آن بر طبق این نیاز ها خواهد بود.

LG CX

یکی از بهترین انتخاب های ممکن در زمینه نمایش محتوی آنلاین و آفلاین، LG CX   است. این تلویزیون، نسل جدید  C9   بوده  و می توان کیفیت بهتری را از آن انتظار کشید. تلویزیون  LG CX محصول سال 2020 است  و همانند  نسل قبلی می تواند تصاویر را با کیفیت 4K    به نمایش بگذارد. ال جی در تولید LG CX ، از پنل  OLED   استفاده کرده است. چنین پنلی کمترین خطر برای سوختن پیکسل ها در استفاده های طولانی دارد. این محصول شرکت ال جی، کنتراست فوق العاده ای دارد. این ویژگی باعث می شود، رنگ های غنی را از تصویر ارائه شد توسط CX   انتظار داشته باشیم. این تلویزیون در فضا های تاریک عملکردی خارق العاده دارد. 

در ساخت   LG CX نسبت به نسل قبلی پیشرفت هایی لحاظ شده و برای مثال می توان به افزایش سرعت و قدرت پردازنده اشاره کرد. تاخیر ورودی در نسل قبلی برابر 13 میلی ثانیه بود اما در نسل جدید به رقم شگفت آور 6 رسیده است. این ویژگی ها دست به دست هم می دهد تا تلویزیون  LG CX ، به یک محصول گیمنگ تبدیل شود. LG CX  می تواند در ارائه محتوی HDR  قدرت نمایی کند و محتویی بسیار با کیفیت را عرضه کند. به لطف خلاقیت شرکت ال جی، تلویزیون  LG CX  از فناوری ارتقا دهنده محتوای کم کیفیت بهره می برد. این قابلیت می تواند به تلویزیون کمک کند تا محتوی کم کیفیت را به تصاویری با کیفیت مناسب تبدیل کند. به لطف ارتقا پردازنده، تصاویر به کیفیت و سرعت بیشتری پردازش شده و به نمایش در می آیند

 

 

مقایسه  LG CX   و   SAMSUNG Q80A

پیش از این به معرفی تلویزیون های LG CX  و   SAMSUNG Q80A  پرداختیم و امکانات هر کدام را عنوان کردیم. فهمیدیم که این دو تلویزیون از امکانات پیشرفته ای برخودار هستند و از تکنولوژی های روز دنیا استفاده می کنند. حال در ادامه این مقاله، به مقایسه این دو تلویزیون در قسمت های مختلف می پردازیم.

 

  • کیفیت تصویر

در تلویزیون های LG CX و SAMSUNG Q80A  شاهد کیفیت بالایی از لحاظ تصویر ارائه شده هستیم. هر دو تلویزیون با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا، محتوی را ارائه می دهند و کاربر می تواند به خوبی از تصویر تلویزیون راضی باشد. در تلویزیون LG CX از تصاویر تا کیفیت 4K  پشتیبانی می شود. این تلویزیون محتوی 4K  را با حداکثر کیفیت به نمایش می گذارد. در مختوی با کیفیت پایین تر نیز، تلویزیون بسیار مطلوب عمل کرده و با استفاده از پردازنده قدرتمند خود، شروع به تجزیه و تحلیل تصویر می کند. این تجزیه و تحلیل به افزایش کیفیت تصویر منجر می شود. تلویزیون LG CX می تواند با رزولوشن 3840 در 2160 محتوی را نمایش دهد. از این رو، این تلویزیون 7 میلیون پیکسل برای نمایش تصویر دارد که مطمئنن برای نتیجه مطلوبی را در پی خواهد داشت.

 

در مقابل تلویزیون SAMSUNG Q80A  نیز در زمینه کیفیت تصویر، عملکردی عالی دارد. این تلویزیون نیز همانند محصول ال جی، از محتوی تا کیفیت 4K  پشتیبانی خواهد کرد. پردازنده پر قدرت SAMSUNG Q80A نیز به این تلویزیون اجازه تغییر کیفیت تصویر و بالا بردن آن را خواهد داد. نتیجه این عمل، نمایش تمامی تصویر ها با کیفیتی قابل قبول است. تلویزیون SAMSUNG Q80A، با رزولوشن 3840 در 2160 تصاویر را نمایش می دهد و حدود 7 میلیون پیکسل دارد. از این رو، می توان انتظار بالایی از کیفیت تصویر SAMSUNG Q80A داشت.

مقایسه کیفیت تصویر Q70A و BX

همان طور که بررسی کردیم، هر دو تلویزویون از نظر کیفیت تصویر در سطح بالایی کار می کنند و می توان انتظار تصویر با کیفیتی را در هر دو تلویزیون داشت. هر دو محصول با حداکثر کیفیت 4K  کار کرده و سطح کیفیت هردو، برابر به نظر می رسد. تفاوت در این دو تلویزیون به علت پنل های مختلف استفاده شده در آن ها به وجود می آید. در واقع، در محصول LG CX  از پنل WRGB  استفاده شده و در مقابل در محصول سامسونگ از پنل VA  استفاده شده است. هر پنل نقطه های ضعف و قدرت دارد که در بخش های بعدی به بررسی بیشتر آن ها خواهیم پرداخت. به صورت کلی، هر دو تلویزیون در یک سطح نزدیک از لحاظ کیفیت تصویر عمل می کنند و برای انتخاب از بین آن ها، فاکتور کیفیت تصویر نمی تواند تفاوتی رقم بزند.

 

  • زاویه دید

حال نوبت به مقایسه دو تلویزیون در بحث زاویه دید می رسد. هر تلویزیونی که زاویه دید گسترده تری داشته باشد، به این معنی است که می تواند تصاویر نمایش داده شده را در زاویه بیشتری با کیفیت حداکثری نمایش دهد و افت کیفیت در این زاویه ها دیده نمی شود. زاویه دید وسیع، اجازه می دهد تا کاربران بیشتری به صورت همزمان از تلویزیون استفاده کنند و هر کدام از آن ها تصویر با کیفیتی را دریافت کنند. زاویه دید تلویزیون بیشتر از هر چیزی به نوع پنل استفاده شده در تلویزیون بستگی دارد. در ساخت محصول LG CX از پنل WRGB  استفاده شده است که زاویه دید وسیعی دارد. استفاده از این نوع پنل باعث شده تا زاویه دید این تلویزیون وسیع باشد  و در گستره وسیعی تصویر با کیفیت پخش شود.

از سوی دیگر در ساخت   SAMSUNG Q80A از پنل VA  استفاده شده است. این پنل زاویه دید وسیعی ندارد و نمی تواند در رقابت با محصول ال جی پیروز باشد. در این صورت در استفاده از محصول سامسونگ گستره پخش تصاویر با کیفیت محدود بوده و نمی تواند زاویه زیادی را پشتیبانی کند. به صورت کلی، با توجه به اطلاعاتی که در مورد دو تلویزیون دادیم، به وضوح محصول ال جی به علت استفاده از پنل WRGB  عملکرد بهتری دارد.

پس بنا بر این مقایسه، برای خانواده های پر جمعیت، خرید تلویزیون LG CX  منطقی تر است زیرا زاویه دید وسیع این اجازه را می دهد که کاربران بیشتری به صورت همزمان از این تلویزیون استفاده کنند. اگر هم از بین این دو تلویزیون قصد خرید برای یک خانواده کم جمعیت را دارید، می توانید دیگر فاکتور هایی که در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم را ملاک قرار دهید و با توجه به آن ها انتخاب کنید.

  • کنتراست

کنتراست فاکتور دیگری در مقایسه تصویر ارائه شده توسط تلویزیون ها است. این ویژگی تلویزیون ها، مربوط به ارائه رنگ ها خواهد بود. تلویزیونی که کنتراست بیشتری داشته باشد، می تواند در تصاویر، تاریکی ها به صورت مطلق نمایش داده شود و یکدستی آن ها چشم نواز باشد. این ویژگی دیگر رنگ ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و غنای دیگر رنگ ها را نیز به صورت ملموسی افزایش خواهد داد. کنتراست تلویزیون ها، بیشتر از هر چیز به پنل تلویزیون ها بستگی خواهد داشت.

مقایسه Q70A و BX

در محصول SAMSUNG Q80A از پنل VA  استفاده شده است. نقطه قوت این پنل، کنتراست آن محسوب می شود و می توان کنتراست مناسبی را از آن انتظار داشت. در محصول سامسونگ، با  توجه به پنل کنتراست در حد بالایی نگه داشته شده و تصاویر رنگ های غنی به چشم می خورد. در مقابل، ال جی با استفاده از پنل WRGB ، سطح کنتراست تلویزیون خود را به صورت قابل توجهی بالا برده است. کنتراست این تلویزیون به راحتی قوی تر از SAMSUNG Q80A بوده و نمی توان هیچ گونه ایرادی به آن گرفت.

به عبارتی، کاملا ترین تاریکی ممکن در تصویر ارائه شده توسط LG CX  مشاهده خواهد شد. به صورت کلی، هر دو تلویزیون، از نظر کنتراست در سطح بالایی کار خواهند کرد. کنتراست تلویزیون SAMSUNG Q80A بسیار مطلوب بوده اما کنتراست در محصول ال جی کاملا بی نقص دیده می شود. هر دو تلویزیون از نظر کنتراست تصویر به راحتی کاربر را راضی می کنند اما برتری با قدرت به LG CX  تعلق دارد.

 

  • بازتاب نور

بازتاب نور ویژگی از تلویزیون است که به مقابله تلویزیون با شرایط محیطی ربط دارد. در صورتی که تلویزیون  در محیط روشن قرار گیرد، نور ها به صورت مستقیم روی صفحه آن تابیده خواهند شد و تصویر تلویزیون را تحت تاثیر قرار خواهند داد. هر تلویزیون برای مقابله با این تابش های نور، نیاز به قدرت بالا در تولید روشنایی دارد. به عبارتی دیگر، فاکتور بازتاب نور، در مقابل کنتراست قرار می گیرد.

به همین دلیل، بنا به صحبت های بخش پیشین واضح است که عملکرد SAMSUNG Q80A در زمینه مقابله با بازتاب های نور، بهتر خواهد بود. به صورت کلی، اگر بیشتر در فضا های روشن از تلویزیون استفاده می کنید، بهتر است به تهیه محصول SAMSUNG Q80A فکر کنید. در مقابل در فضا های تاریک، به وضوح محصول LG CX  عملکرد بهتری خواهد داشت.

 

  • استحکام بدنه

با توجه به این مسئله که این دو تلویزیون توسط شرکت های متفاوتی ساخته شده اند، تفاوت های زیادی را می توان در طراحی بدنه آن ها دید. در ساخت این دو تلویزیون می توان تفاوت های زیادی را از ضخامت تا پایه ها دید. در این میان جنس بدنه نیز متفاوت است اما هر دو این تلویزیون ها  استحکام قابل دفاعی  دیده می شود. به علت کیفیت ساخت بالای هر دو تلویزیون به سختی می توان یکی از آن ها را به عنوان محصول برتر در این بحث معرفی کرد.

به صورت کلی در صورت تهیه هر کدام از محصول های LG CX   یا   SAMSUNG Q80A مشکلی در زمنیه مقاومت بدنه و استحکام ساخت برای شما به وجود نمی آید و می توان با خیال راحت از بین آن ها انتخاب کنید.

 

  • ضخامت بدنه

 در صورتی که به مقایسه ضخامت دو تلویزیون   SAMSUNG Q80A و LG CX  بپردازیم، اختلاف زیادی بین آن ها نمی بینیم. به واسطه استفاده از نورپردازی Edge  در هر دو تلویزیون ضخامت بسیار پایین آمده و به راحتی می توان آن ها را با ضخامت باریک معرفی کرد. با اندازه گیری می توانیم بفهمیم، LG CX   ضخامتی 49 میلی متری دارد و به این معنی است که ضخامت این تلویزیون کمتر 5  سانتی متر خواهد بود.

 ضخامت دیگر محصول، به مقدار اندکی بیشتر بوده و ضخامت SAMSUNG Q80A برابر 6.3 سانیت متر است. به صورت کلی اختلاف ضخامت بین این دو تلویزیون کم بوده و نمی توان اختلاف 1 سانتی متری را به عنوان دلیل برای انتخاب یک تلویزیون قرار داد زیرا ویژگی های مهم تری نیز وجود دارد اما به صورت کلی در این ویژگی برتری با محصول  LG CX  است.

 

  • صدا

در بحث صدا نیز هر دو تلویزیون در سطح بالایی کار می کنند. تلویزیون LG CX  با استفاده از 4 کانال صدایی با قدرت 40 وات تولید می کند. در مقابل، در تلویزیون SAMSUNG Q80A، از 6 کانال برای تولید صدای 60 واتی استفاده خواهد شد. همان طور که از ویژگی های این دو محصول پیدا است، هر دو تلویزیون می توانند صدایی رسا تولید کنند اما عملکرد SAMSUNG Q80A به صورت واضحی در بخش صدا،  بهتر است.

  • رفرش ریت

رفرش ریت یا سرعت تازه سازی تصویر، مربوط به سرعت تلویزیون در جایگزین کردن تصویر با تصویر جدید است. این ویژگی بیشتر به استفاده های گیمنگ مربوط  می شود و در صورت پایین بودن رفرش ریت، کاربر با تصاویر لگ دار در تلویزیون رو به رو می شود. محصول   SAMSUNG Q80A    با سرعت تازه سازی 120 هرتز عملکردی مناسب در نمایش محتوی عادی دارد  و همین عملکرد را در نمایش محتوی گیمنگ نیز تکرار خواهد کرد.

رفرش ریت این محصول از نوع متغیر است. رفرش ریت متغیر به تلویزیون اجازه می دهد تا بر اساس نوع و کیفیت تصویر، رفرش ریت را تغییر دهد و مناسب ترین سرعت تازه سازی را برای محصول برگزیند. در مقابل، محصول ال جی نیز  با سرعت تازه سازی 120 هرتز عملکردی فوق العاده از آن انتظار می رود. LG CX   در نمایش هر محتویی با کیفیتی مطلوب عمل می کند و هیچ تصویری را با لگ به نمایش در نمی آورد.

به صورت کلی نمی توان  ایرادی به عملکرد یکی از این تلویزیون ها در زمینه سرعت تازه سازی و نمایش محتوی گیم گرفت اما  نباید فراموش کرد که LG CX  نیز با استفاده از فناوری هایی مانند VRR  و ALLM می تواند عملکرد گیمنگ را به بهترین شکل ممکن ارائه می دهد. 

 

  • پورت ها

درگاه های ارتباطی هر تلویزیون، پل ارتباطی برای انتقال داده به تلویزیون است. هر چه تعداد این پورت ها بیشتر باشد، دست کاربر برای استفاده از تلویزیون باز تر خواهد بود. در نوع این پورت ها تفاوت های زیادی دیده نمی شود و فقط می توان از نظر تعداد آن ها مقایسه کرد. در تلویزیون   SAMSUNG Q80A شاهد استفاده از 4 پورت HDMI  و 2  پورت USB  هستیم. در مقابل LG CX   نیز از 4 پورت HDMI  و 3 پورت USB  استفاده می کند.

 

جمع بندی

در مقاله ای که خدمت شما ارائه دادیم، به مقایسه دو تلویزیون  LG CX  و   SAMSUNG Q80A پرداختیم. با تمرکز روی این دو تلویزیون دیدم که هر دو محصول با کیفیت بالایی ساخته شده اند و عملکرد فوق العاده را باید از آن ها انتظار داشت. در مقایسه این دو تلویزیون در یافتیم، با وجود اختلاف هایی که در زمینه های مختلف بین این دو محصول وجود دارد، سطح کار هر دو تلویزیون بالا است و شاهد اختلاف های جزیی هستیم. برای انتخاب بین این دو تلویزیون بهتر است با توجه به شرایط استفاده و انتظاراتی که تلویزیون دارد، انتخاب خود را انجام دهید.

کیفیت تصویر در تلویزیون ال جی 75UP7750 چگونه است؟

ما در این مقاله که خدمت شما ارائه دادیم، سعی کردیم به معرفی و مقایسه دو تلویزیون LG CX  و   SAMSUNG Q80A بپردازیم. آیا برای شما سوالی یا ابهامی ایجاد شد؟ آیا نظر، انتقاد یا پیشنهادی برای در میان گذاشتن دارید؟ آن را با ما در قسمت ” ارسال نظر ” به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی صوتی تصویری
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

876+ محصولات
+2135 سفارشات تکمیل شده
+432 کاربران
195+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت