7 مشکل رایج در ماشین لباسشویی و نحوه رفع آن ها

مهدی صابریمهدی صابری
40 بازدید

 

با تولید ماشین آلات امروزه اکثر کار هایی که انسان مجبور بود زحمت زیادی برای آن بکشید توسط ماشین ها و دستگاه انجام خواهد شد. این دستگاه ها  دارای نقاط ضعف و قدرتی هستند که نحوه عملکرد آن ها نیز توسط این نقاط ضعف و قدرت ارزیابی خواهد می شود. ماشین لباسشویی نیز مانند هر دستگاه دیگر دارای نقاط ضعف و قدرتی است که معمولا مشکلاتی که در طی مرور زمان برای ماشین لباسشویی به وجود می آید، در نقاط ضعف آن ها به پیدا خواهند شد. در ادامه قصد دارایم صد نقطه از ماشین لباسشویی که بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند را معرفی کنیم و برای هر کدام راه حلی که به حل مشکل کمک کند را عنوان نماییم.

معرفی مشکلات و راه حل برای رفع آن

پر تکرار ترین مشکلاتی که برای ماشین های لباسشویی ایجاد می شود، هفت مشکل هستند. در صورت به وجود آمدن ایراد برای ماشین لباسشویی شما به احتمال بالایی جز هفت دسته ای باشد که در ادامه عنوان می نماییم. با معرفی هر کدام از این مشکلات و عنوان کردن یک راه حل ساده شما را در حل این مشکلات احتمالی که ممکن است برای ماشین لباسشویی ایجاد شود، کمک خواهیم کرد.

روشن نشدن ماشین لباسشویی

اولین مشکلی که قصد بررسی آن را داریم روشن نشدن ماشین لباسشویی است. در این موارد باید طی چهار مرحله دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه این چهار مرحله را به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

 • مشکل برقی در ماشین لباسشویی

در صورتی که ماشین لباسشویی شما روشن نمی شود بهتر است اولین بررسی که از این دستگاه صورت می گیرد در مورد وصل بودن برق دستگاه باشد. این بررسی معمولا توسط یک ولت متر صورت می گیرد. برای بررسی کرد ن برق ماشین لباسشویی توسط ولت متر باید ولتاژ خروچی دستگاه را به وسیله ولت کتر اندازه گیری نمایید. در صورتی که برقی از دستگاه عبور نمی کند قطعا مشکل به وجود آمده برای ماشین لباسشویی در برق دستگاه خواهد بود.

در این موارد ممکن است مشکل از فیوز ماشین لباسشویی باشدو. در صورتی که مشکل به وجود آمده از فیوز ماشین لباسشویی نباشد، ممکن است از پریز برق مشکل به وجود آمده باشد. در این موارد بهتر است ماشین لباسشویی را به یک متخصص برای بررسی تخصصی تر نشان دهید.

 • ایراد در موتور ماشین لباسشویی

در مواردی که سبب گردد موتور ماشین لباسشویی داغ شو، دستگاه به صورت خودکار متوقف خواهد شد. این امر برای جلوگیری از آسیب دیدن موتور است. در صورتی که زمان کافی برای سرد شدن موتور را به آن بدهید، دستگاه دوباره شروع به کار می کند.

در صورتی که علت روشن نشدن ماشین لباسشویی شما این مورد بود، بهتر است ماشین لباسشویی را به یک متخصص برای برررسی بیشتر بسپارید. در صورتی که موتور ماشین لباسشویی به صورت پیاپی داغ شود به راحتی ممکن است برای همیشه از کار بیفتد. یک متخصص می تواند دلیل داغ شدن های موتور شما را تشخیص دهد و آن را رفع نماید.

 • قفل نبودن درب ماشین لباسشویی

در صورتی که درب ماشین لباسشویی به صورت کامل بسته نشود، به علت وجود میکرو سوییچی که در درب آن قرار دارد اجازه شروع به کار ماشین باسشویی صادر نمی شود. در حالت باید از بسته بودن  درب ماشین لباسشویی مطمئن شد. اگر از بسته بودن درب ماشین لباسشویی به صورت کامل مطمئن شدید، ممکن است ایراد از میکروسوییچ باشد. اگر میکروسوییچ با ایراد رو به رو شده باشد، باید توسط یک متخصص تعویض گردد.

 • ولوم تایمر ماشین لباسشویی

این آپشن فقط در بعضی از ماشین لباسشویی ها پیدا می شود. در صورت دارا بودن این آپشن باید مطمئن شوید، اجازه آغاز کار را به ماشین لباسشویی می دهد. در غیر این صورت باید آن را به جلو ببرید تا اجازه کار به ماشین لباسشویی داده شود.

عدم تخلیه آب داخل مخرن ماشین لباسشویی

در بعضی از موارد دیده  می شود که آب داخل مخزن ماشین لباسشویی تخلیه نمی شود. این اتفاق می تواند دلایل متعددی داشته باشد، که سبب گردد ماشین لباسشویی از خارج کردن آب داخل مخزن ناتوان باشد. البته این اتفاق دارای ویژگی است که در صورت اتفاق به سرعت شما اطلاع پیدا خواهید کرد و می توانید آن را رفع کنید. در ادامه دلایل و روش های حل این مشکل را بیان خواهیم کرد.

 • ایراد در شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

در اکثر موارد دیده می شود که علت گرفتگی که در ماشین لباسشویی به وجود آمده، لیحاد انسداد در مسیر خروجی لوله ماشین لباسشویی است. در این حالت باید لوله را از ماشین لباسشویی جدا نمود و آن را بررسی کرد. این بررسی برای دانستن وجود انسداد در مسیر لوله است. در صورتی که گرفتگی در داخل لوله مشاهده کردید، باید آن را با فشار قوی آب باز کنید. د صورتی که در انجام این کار موفق نشدید باید لوله های جدیدی برای ماشین لباسشویی تهیه نمایید.

 • ایراد در پمپ تخلیه

این احتمال نیز وجود دارد که پمپ تخلیه ماشین لباسشویی دچار انسداد شده باشد. در این حالت باید پمپ را مورد بررسی قرار دهید. می توانید خروجی پمپ را در قبل از لوله خروجی پیدا کنید. ورودی پمپ نیز در آنسوی خروجی قرار دارد. در این حالت ها پمپ توسط جسم خارجی مسدود شده و توانایی جا به جایی آب را ندارد.

باید به این نکته توجه داشت که ممکن است پمپ دچار اشکال جدی شده باشد و به صورت کلی قفل کند. در این حالت موتور به صورت یکسره در پی چرخاندن پمپ تلاش می کند. این تلاش که به چرخاندن پمپ ختم نمی شود به راحتی می تواند شرایط سوختن موتور ماشین لباسشویی را فراهم کند.

 • وارد شدن شی خارجی به داخل ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی مسیر تخلیه آب مشخص است. در این مسیر تخلیه آب در صورتی که اجسام خارجی مانند جوراب، سکه یا هر جسمی که می تواند این مسیر را مسدود کند، وارد لوله پمپ هر هر قسمت دیگر شود، باعث عدم توانایی ماشین لباسشویی در تخلیه آب خواهد شد. در این حالت شما مجبور هستید مخزن را خارج کنید و در مسیر تخلیه آب پی جسم خارجی بگردید.

 • استفاده زیاد از مواد شوینده

در صورتی که شما بیش از حد از مواد شوینده استفاده نمایید، کف زیادی در داخل ماشین لباسشویی تولید خواهد شد. در این حالت آب دستگاه سخت تر خارج خواهد شد و به همین جهت زمان تخلیه شدن آب داخل ماشین لباسشویی بالا خواهد رفت.

مرحله چرخاندن لباس ها برای خشک شدن یا اسپین صورت نخواهد گرفت.

در صورتی که این مرحله در داخل ماشین لباسشویی انجام نشود، دیگر لباس ها به صورت سطحی آبگیری نخواهند شد. اگر این مشکل برای شما پدید آید باید مخزن داخل دستگاه خارج شود که بررسی هایی که برای فهمیدن اشکال دستگاه نیاز است، انجام گردد. در صورت بروز چنین مشکلی بهتر است به یک متخصص مراجعه نمایید زیرا این مشکل تخصصی تر از مشکلات قبلی است.

 • بیشتر بودن لباس های داخل ماشین لباسشویی از حد مجاز

اگر شما بیش از حد لباس در داخل ماشین لباسشویی   برای شست و شو بریزید، دستگاه دچار عدم تعادل می شود. زیاد بودن لباس ها باعث عدم تعادل یاخارج شدن مخزن ماشین لباسشویی خواهد شد که در هردو صورت دیگر توانایی چرخاندن مخزن برای ماشین لباسشویی وجود ندارد.

در صورتی که لباس ها را به صورت درست در داخل مخزن قرار ندهید نیز همین مشکل ممکن است برای شما پدید آِید.

 • ایراد در تنظیمات دستگاه

در صورتی که در تنظیمات  ماشین لباسشویی سرعت مناسبی را برای چرخاندن لباس ها انتخاب نکنید، لباس ها به میزان کافی چرخانده نمی شوند. اگر سرعت اسپین بیش از حد پایین باشد، انگار که این عمل اصلا صورت نگرفته است.

 • ایراد در پمپ تخلیه

در صورتی که پمپ تخلیه ماشین لباسشویی به صورتی که عمل کند که در تخلیه آب داخل دستگاه ناتوان باشد، لباس ها خشک نمی شوند. در این حالت ماشین لباسشویی با هر سرعتی لباس ها را بچرخاند که خشک شوند این اتفاق نخواهد افتاد.

 • ایراد در تسمه های ماشین لباسشویی

در صورتی که تمسه ماشین لباسشویی فرسوده شود، در نهایت به پارگی آن ختم خواهد شد. وقتی که تسمه پاره شود، توان لازم برای چرخاندن مخرن به آن وارد نمی شود. در این حالت باید تسمه تعویض شود تا ماشین لباسشویی به روال درست خود بازگردد.

به این نکته توجه داشته باشید که ایراد در قرقره ماشین لباسشویی نیز باعث پارگی تسمه خواهد شد و در این حالت فقط تعویض تسمه کافی نخواهد بود.

 • ایراد در موتور ماشین لباسشویی

در صورتی که موتور ماشین لباسشویی که توان لازم برای چرخاندن مخزن را ایجاد و به آن منتقل می کند، با ایراد رو به رو شود دیگر استفاده از ماشین لباسشویی مقدور نخواهد بود. در این حالت چاره ای جز تعویض موتور که هزینه بر ترین ایراد برای ماشین لباسشویی است، ندارید.

نشت آب از ماشین لباسشویی

یکی از ایرادات رایجی که برای ماشین لباسشویی پدید می آِید، نشت آب از این دستگاه است. در این حالت با ریختن آب در اطراف دستگاه متوجه آن خواهید شد. این نشتی سبب کثیف شدن اطراف ماشین لباسشویی خواهد شد.در ادامه دلیل های این اتفاق و راه خل های آن را عنوان می نماییم.

 • ایراد در شلنگ تخلیه

در صورتی که نشتی آب از ماشین لباسشویی در مرحله باشد که دستگاه در حال چرخاندن لباس ها باشد، ایراد از شلنگ تخلیه آن است. در این حالت ابتدا باید اتصالات شلنگ را با ماشین لباسشویی بررسی کنید. در صورت وصل بودن آن، نوبت به بررسی خود شلنگ است که دچار پارگی یا ترک نباشد. در صورتی که شلنگ دچار انسداد باشد نیز در این مرحله شروع به پس دادن آب به بیرون از دستگاه می کند.

اگر مشکل از شلنگ بود چاره ای جز تعویض آن نخواهید داشت.

 • ایراد در دریچه ورودی آب

در صورتی که دریچه ورودی آب،  دچار گرفتگی، زنگ زدگی یا هر ایراد دیگر باشد، نشتی پیدا می کند. در صورت داشتن نشتی با چکه کردن آب از اطراف آن به راحتی می توان از این مسئله با خبر شد.

در صورتی که دریچه ورودی آب ماشین لباسشویی با ایراد مواجه بود باید آن را نزد یک متخصص برای تعویض آن ببرید.

 • ایراد از درب جلو ماشین لباسشویی

اگر درب جلوی دستگاه دچار ایراد شود، به راحتی سبب نشتی پیدا کردن ماشین لباسشویی خواهد شد. این ایراد می تواند از شکسته شدن درب آن یا خرابی واشر اطراف آن باشد. در این حالت شما مجبور به تعویض درب ماشین لباسشویی یا واشر دور درب خواهید شد.

 • ایراد از مخزن ماشین لباسشویی

در صورتی که مخزن ماشین لباسشویی شما به علت بالانس نبود با بدنه دستگاه برخورد کند، با ایراد رو به رو خواهد شد. در این حالت آب از نقطه برخورد با دبی زیادی شروع به جاری شدن می کند و اطراف ماشین لباسشویی به شدت خیس خواهد شد. در این حالت در صورتی که محل ضرب دیدگی قابل ترمیم بود، آن را ترمیم کنید. در غیر این  صورت تعویض مخزن اصلا به صرفه نیست و بهتر است به دنبال یک ماشین لباسشویی نو باشید.

تکان خوردن بیش از حد ماشین لباسشویی

در بعضی از حالت ها ماشین لباسشویی در حین شستن لباس ها به شدت تکان می خورد. این اتفاق در حالتی است که صدا های زیادی را نیز از خود تولید خواهد کرد. این سر و صدا ها و تکان خوردن ها به ما این احساس را می دهد که مشکل جدی است اما به راحتی حل خواهد شد. در ادامه علت های این اتفاق و روش های رفع آن را برای شما بیان خواهیم کرد.

 • ایراد در پایه های ماشین لباسشویی

هر ماشین لباسشویی داری چهار پایه است که برای قرار گرفتن بر روی زمین نصب شده اند. دو عدد از این پایه ها ثابت و دو عدد دیگر از آن ها متحرک است. پایه های متحرک برای تنظیم شدن دقیق آن و سفت شدن بر روی زمین تعبیه شده اند. در صورتی که ماشین لباسشویی شما بیش از حد تکان می خورد می تواند به علت تنظیم نبودن این پایه ها باشد.

 • بالانس نبودن ماشین لباسشویی

در صورتی که شما بیش از حد لباس در داخل ماشین لباسشویی قرار دهید یا لباس ها را به صورتی اشتباه وارد مخزن ماشین لباسشویی نمایید، بالانس دستگاه از بین خواهد رفت. در این حالت ماشین لباسشویی شروع به تکان خوردن و تولید صدا های ناهنجار می کند. تنها راه حل این مشکل بالانس مجدد ماشین لباسشویی و باز گرداندن دستگاه به حالت قبل است. بالانس نمودن دستگاه مربوط به مخزن است و نیاز به باز کردن ماشین لباسشویی دارد.

 • تراز نبودن ماشین لباسشویی

در صورتی که ماشین لباسشویی را حالتی که با سطح زمین تراز نباشد قرار دهید، ماشین لباسشویی در حین کار شروع به تکان خوردن  کند. در این حالت بهتر است دستگاه را تراز کنید یا جای آن را تغییر دهید.

تولید صدا توسط ماشین لباسشویی

در صورتی که ماشین لباسشویی شما صدا هایی نامعمول از خود تولید می کند، می تواند به علت های خاصی باشد. در بعضی خالت ها نشان از نیاز به تعویض یکی از قطعه های ماشین لباسشویی و در بعضی حالت ها نشان از افتادن جسمی خارجی به داخل دستگاه است. در ادامه صدا های مختلف  را بررسی خواهیم نمود.

 • صدای خرد شدن

اگر ماشین لباسشویی شما در حین کار صدای خرد شدن از خود تولید می کند، نشان از وجود انسداد جزیی در داخل شلنگ تخلیه است. در صورتی که صدای خرد شدن از ماشین لباسشویی شنیدید، باید به سرعت گرفتگی را رفع نمایید. در غیر این صورت انسداد به صورت کامل شده و راه خروج آب دستگاه مسدود خواهد شد.

 • صدای تیک تیک

این صدا مربوط به وارد شدن جسمی در مسیر تخلیه آب داخل دستگاه است. در این حالت باید مسیر تخلیه آب را به دقت بگرید و جسم خارجی را خارج کنید.

 • صدای وز وز

صدای وز وز کردن ماشین لباسشویی مربوط به ایراد در پمپ دستگاه است. اگر همزمان با تولید این صدا در خارج کردن آب دستگاه نیز ایرادی وجود داشه باشد، جسمی وارد پمپ شده است. در غیر این صورت پمپ در حال سوختن است و باید آن را تعویض کنید.

پودر شوینده در داخل ماشین لباسشویی پخش نمی شود

در صورتی که ماده شوینده اضافه شده به دستگاه پخش نمی شود یا در داخل محل ریختن آن باقی می ماند، در دو صورت اتفاق می افتد. در ادامه این دو حالت را بررسی خواهیم نمود.

 • کثیف بودن پخش کننده

در صورتی که پخش کننده دستگاه کثیف باشد و در داخل آن رسوباتی ایجاد شده باشد، ماشین لباسشویی دیگر توانایی پخش کردن مواد شوینده را در بین لباس ها ندارد. در این حالت باید پخش کننده را شست و شو دهیم. در این حالت باید در ابتدا مخزن پخش کننده را با آب گرم شست وشو دهید و سپس داخل آن سرکه بریزید. پس از آن ماشین لباسشویی را در حالت معمولی روشن کنید. در این صورت تمامی رسوبات و موادی که مسیر را مسدود کرده اند، از بین خواهند رفت.

 • استفاده از ماده شوینده اشتباه

در صورتی که شما از ماده شوینده نادرست در ماشین لباسشویی خود استفاده نمایید، دستگاه در پخش کردن آن مشکل خواهد داشت. در این حالت بهتر است دفترچه ماشین لباسشویی را مطالعه نمایید و نوع درست ماده شوینده را برای شست و شو لباس ها تهیه نمایید.

در این مقاله که خدمت شما ارائه دادیم، در مورد هفت  مشکلات عمده ای که به صورت متداول برای ماشین های لباسشویی به وجود می اید صحبت کردیم و راه حل های مناسبی را برای حل هر کدام از آن را عنوان نمودیم. آیا برای شما سوالی یا ابهامی ایجاد شد؟ آیا نظر، انتقاد یا پیشنهادی برای در میان گذاشتن دارید؟ آن را با ما در قسمت ” ارسال نظر ” به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

دسته بندی دسته‌بندی نشده
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

876+ محصولات
+2135 سفارشات تکمیل شده
+432 کاربران
195+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت