یخچال وسیله ای است که وظیفه آن ایجاد سرما است. به بیان دیگر یخچال باید محیطی خنک و مطبوع ایجاد کند تا که مواد غذایی که درون آن قرار خواهیم داد، با مشکلی رو به رو نشود. در بعضی مواقع یخچال با ایراد رو به رو می گردد، که سبب می شود یخچال بیش از حد نیاز ما تولید سرما می کند. در این حالت مواد غذایی داخل یخچال به علت سرمای بالا خراب می شوند. این مسئله به این معنی است که یخچال وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهد و باید به آن رسیدگی شود تا مشکل آن رفع گردد. ما در این مطلب که خدمت شما ارائه می دهیم قصد داریم دلیل هایی که ممکن است باعث سرمایش بیش از حد یخچال شود و راه های حل آن را برای شما عنوان نماییم.

یخچال بیش از حد سرد

دلایل سرمای زیاد یخچال

در ادامه این مطلب به صورت موردی، دلایلی که ممکن است باعث گردد که یخچال بیش از اندازه سرما تولید کند را بیان نماییم. پس از عنوان دلیل راه حلی نیز برای رفع آن معرفی می کنیم.

  • ایراد در سنسور دما

یکی از پدیده هایی که با رخ دادن برای یخچال باعث می شود، یخچال بیش از اندازه سرد نماید، ایراد در سنسور دما یا ترمیستور است. وظیفه سنسور دما، تنظیم خودکار دمپر دما است. این قطعه با بررسی الکترونیکی کنترلر وضعیت دمای یخچال را تنظیم می نماید.  سنسور دما در قسمت ورودی هوا به یخچال تعبیه می گردد و متشکل از یک کپسول پلاستیکی و دو سیم متصل به آن است.

سنسور دما

اگر یخچال شما پیشرفته و دیجیتال باشد، در صورت بروز مشکل برای سنسور دما این مسئله بر روی نمایشگر آن به اطلاع شما خواهد رسید.

 

  • ایراد در ترمیستور

ترمیستور نیز در اصل یک مقاومت است. این قطعه بر اساس دما عمل می کند. وظیفه ترمیستور این است، دمایی که درون محفظه یخچال خوانده شده را برای مدار های کنترلی یخچال ارسال گردد تا با اعمال تغییرات دمای داخل یخچال را متعادل نمایند. در صورتی که ترمیستور با ایرادی مواجه شود، اطلاعاتی که برای مدار های کنترلی یخچال فرستاده می گردد، اشتباه است. در صورتی که دمای یخچال را بالا تر از چیزی که است اعلام نماید، یخچال بیش از حد مجاز برای سرد کردن محفظه یخچال تلاش می کند و همین باعث می شود محفظه یخچال بیش از حد سرد شود.

اگر یخچال شما پیشرفته و دیجیتال باشد، در صورت بروز مشکل برای ترمیستور این مسئله بر روی نمایشگر آن به اطلاع شما خواهد رسید.

  • ایراد در عملکرد ترموستات

اصلی ترین کنترل دمایی یخچال توسط ترموستات صورت می گیرد. در صورتی که ترموستات ایجاد شود ممکن است یخچال گرم شود یا بیش از اندازه سرد شود. در این حالت ولتاژی که برای موتور و کمپرسور یخچال  فرستاده می شود درست نیست و یخچال  بیش از حد مجاز کار می کند. در این حالت ممکن است دمای داخل محفظه یخچال  آن قدر پایین آید که مواد داخل آن یخ بزنند.

در حالتی که ترموستات یخچال شما با ایراد رو به رو شده باشد، چاره ای جز تعویض آن برای شما باقی نخواهد ماند.

  • وجود اشکال در کارکرد دمپر ورودی هوا

یکی دیگر از قطعاتی که در صورت بروز مشکل برای آن سبب پایین آمدن بیش از حد دما می شود، دمپر ورودی هوا است. این قطعه وظیفه دارد، هوایی که توسط اواپراتور وارد محفظه یخچال می شود را متعادل نماید. دمپر هوا که عملکردی مکانیکی دارد، جریان هوای سرد ورودی به محفظه یخچال را کنترل می نماید.

دمپر هوا

در دمپر، دریچه های آن در فواصل زمانی مشخص باز و بسته  می شود.  در صورتی که در عملکرد دمپر مشکل ایجاد شود، هوای سرد ورودی به یخچال زیاد شده  و یخچال بیش از حد سرد می شود. این ایراد ها می تواند گیر کردن دریچه دمپر در حالت باز باشد.

در صورتی که دمپر یخچال شما ایراد داشته باشد، بسته به نوع خرابی عمکلرد متفاوتی باید داشته باشید. باید سوپاپ ها یا پوشش پلاستیکی و دیگر قسمت های آن را بررسی نماید و سعی کنید آن را رفع بنمایید.

  • مشکل داشتن برد اصلی یخچال

در یخچال های امروزی بردی تعبیه شده که تقریبا همه ی یخچال به آن وصل است. این قطعه بر تمامی کار یخچال نظارت دارد و تمامی سنسور ها از این برد دستور می گیرند. یکی از وظایف برد یخچال  فرستادن ولتاژ لازم برای کمپرسور و موتور یخچال  است. در صورتی که برد یخچال با آسیب مواجه گردد، سبب می شود عمل کل یخچال با مشکل رو به رو شود. یکی از این مشکلات فرستادن بی وقفه ولتاژ به موتور و کمپرسور یخچال است. در این صورت یخچال به صورت یکسره عمل می کند و سبب می گردد یخچال بیش از حد سرد گردد.

برد یخچال

در صورتی که برد یخچال شما با مشکل مواجه گردد، باید آن را تعویض نمایید. برای تعویض برد حتما به نمایندگی مراجعه کنید. این قطعه بسیار حساس است و علاوه بر حساسیت بسیار انحصاری نیز به حساب می آید. در صورت خرابی باید بردی دقیقا با همان مشخصات برد قبلی بر روی آن قرار داده  شود که در غیر این صورت یخچال با مشکلاتی رو به رو خواهد شد.

 در صورت سرد بودن بیش از حد یخچال چه کنیم؟

در صورتی که یخچال با چنین مشکلی مواجه شد، بر اساس مواردی که گفته شد آن را عیب یابی نمایید. در صورتی که ایراد از قطعاتی مانند برد یخچال بود، باید برای تعمیر آن به متخصص مراجعه نمایید.

در صورتی که مشکلی هم چون یکسره باز بودن دریچه دمپر مواجه شدید، بستن یا تعویض کردن آن زیاد عمل مشکلی نیست و به راحتی می توانید خود شما آن را انجام دهید.

در صورتی ترموستات شما نیر با مشکل رو به رو بود چاره ای جز تعویض آن ندارید. برای یادگیری چگونگی تعویض ترموستات می توانید به مطلب مربوط به این مسئله مراجعه نمایید.

در این مطلب ما در مورد دلایلی که ممکن است باعث سرد شدن بیش از حد محفظه یخچال گردد صحبت کردیم و راه هایی را برای رفع آن برای شما عنوان نمودیم. آیا برای شما سوالی یا ابهامی ایجاد شد؟ آیا نظر، انتقاد یا پیشنهادی برای در میان گذاشتن دارید؟ آن را با ما در قسمت ” ارسال نظر ” به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enamad

نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

برای مشاهده نماد اعتماد کلیک کنید

 

فروشگاه بانه سیتی

تماس با ما:

09187844373

09187844383