در استفاده ار ماشین لباسشویی دلایل متعددی وجود دارد که سبب اتفاقات ناخوشایند برای ما خواهد شد. این اتفاقات می تواند از جمع شدن آب و یا نشتی ماشین لباسشویی باشد تا اینکه به لباس هایی که برای شست و شو به ماشین لباسشویی می سپاریم، آسیب وارد گردد. در خصوص این پدیده ها که ممکن است برای ما به وقوع بپیوندند، هم وجود اشکال در کارکرد ماشین لباسشویی موثر است و نیز استفاده نادرست ما از ماشین لباسشویی می تواند سبب بروز چنین پدیده ای گردد. در ادامه این مقاله که قصد داریم خدمت شما ارائه دهیم، درباره علت و عواملی که می توانند باعث شوند به لباس هایی که به ماشین لباسشویی می سپاریم آسیب وارد شود صحبت کنیم و این عوامل را ریشه یابی نماییم.

چه عواملی در آسیب رساندن ماشین لباسشویی به لباس ها موثر هستند؟

همان طور که اشاره کردیم، علت هایی که می تواند سبب پاره شدن و آسیب رسیدن به لباس ها توسط ماشین لباسشویی گردد، هم از استفاده نادرست ما از لباسشویی سر چشمه دارند و هم از وجود ایراد در ماشین لباسشویی نیز می تواند به وجود آید. در هر کدام از این دو حالت باید یک تغییر در نحوه استفاده یا حالت ماشین لباسشویی ایجاد کنیم تا که بتوانیم با خیالی راحت از ماشین لباسشویی استفاده کنیم. در ادامه این دو علت را به صورت موردی و مفصل بازگو خواهیم کرد.

استفاده نادرست از ماشین لباسشویی

یکی از علت هایی که در پاره شدن لباس ها در ماشین لباسشویی نقش بسزایی را بازی می کند، استفاده ناصحیح از ماشین لباسشویی بوده و تا این استفاده را به صورتی درست صورت ندهیم، این ایراد همراه ما خواهد بود. روش های غلطی که ما در استفاده از ماشین لباسشویی به کار می بریم، در چند مورد قرار می گیرند و وقتی با آن ها آشنا شویم به اشتباه خود پی می بریم و می توانیم از آسیب رسیدن به لباس ها جلوگیری نماییم. این اشتباهات به صورت کلی در 6 دسته تقسیم می شوند. در ادامه به معرفی این 6 دسته خواهیم پرداخت.

استفاده نادرست از ماشین لباسشویی – استفاده از دور تند ماشین لباسشویی در اسپین لباس ها

در صورتی که هنگام استفاده از ماشین لباسشویی، سرعت اسپین کردن لباس ها را بر روی بیشترین مقدار آن قرار دهیم احتمال آسیب رسیدن به لباس ها به بیشترین مقدار ممکن خواهد رسید. اگر در استفاده از ماشین لباسشویی مشکل آسیب رسیدن به لباس ها زیاد برای شما پدید می آید، بهتر است از قرار دادن سرعت اسپین بر روی بیشترین حالت آن خودداری کنید. البته کم کردن سرعت اسپین نیز حدی دارد و اگر از مقدار خاصی کمتر شود، دیگر ماشین لباسشویی در شستن لباس ها به میزان مد نظر ناتوان می ماند. اگر با کم کردن اسپین به حد نرمال باز هم مشکل حل نشد، به چند نکته ای که در ادامه عنوان می شود دقت نمایید:

  • در اکثر ماشین های لباسشویی برای هر لباس بر اساس جنس آن برنامه ای مخصوص آن در نظر گرفته شده است. بهتر است لباس هایی که جنس یکسانی دارند را جدا کنید و با هم و با دادن برنامه مخصوص آن به لباسشویی بشورید.
  • در صورتی که لباس هایی که از جنس پشم هستند را با لباس هایی که از جنس ابریشم هستند را باهم برای شست و شو به ماشین لباسشویی بسپارید، احتمال پاره شدن لباس ابریشمی به بیشترین مقدار خود خواهد رسید.
  • برای شست و شو لباس ها و جلوگیری از آسیب رسیدن به آن ها فقط جدا کردن لباس ها کافی نبوده و باید متناسب با لباس سرعت اسپین ماشین لباسشویی را تنظیم نمایید. برای مثال در لباس هایی که ضخیم هستند، می توانید از بیشترین توان دستگاه در اسپین کردن استفاده کنید اما در لباس های نازک حتی در سرعت های متوسط نیز احتمال آسیب رسیدن به لباس ها وجود دارد.

استفاده نادرست از ماشین لباسشویی – انداختن اجسام تیز به همراه لباس ها در حین شست و شو

در استفاده صحیح از ماشین لباسشویی باید دقت نمایید که جز لباس ها که از جنس پارچه هستند، نباید جسم دیگری مانند اجسام فلزی وارد مخزن دستگاه برای شست و شو گردند. این اجسام می توانند زیپ، برخی دکمه ها که حالتی تیز دارند، فنر ها یا زیور آلاتی که بر روی لباس های زنانه وجود دارند و یا وجود اجسام جانبی در جیب لباس ها باشند که همراهی آن ها در کنار لباس ها برای شست و شو سبب می شود که در هر لحظه احتمال آسیب به لباس ها وجود داشته باشد.

راه حل

برای جلوگیری از به وجود آمدن این نوع آسیب به لباس ها در حین شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است از انداختن این نوه لباس ها به داخل ماشین لباسشویی برای شست و شو خودداری کنید. کار های دیگری نیز می توانید انجام دهید اما این امور فقط احتمال آسیب رسیدن به لباس ها را پایین می آورد. برای مثال می توانید زیپ لباس ها ببندید و بعد به داخل ماشین لباسشویی بیندازید و یا لباس ها را به صورت پشت و رو وارد دستگاه کرده تا از آسیب به قسمت رویی لباس جلوگیری شود.

استفاده نادرست از ماشین لباسشویی – استفاده از مایع سفید کننده

استفاده از مایع سفید کننده به علت بالا بودن میزان اسید آن به راحتی می تواند باعث آسیب به لباس شود. در این باره بیشتر توصیه می شود که از سفید کننده استفاده نشود اما در بعضی حالت ها استفاده از مایع سفید کننده ضروری به نظر می رسد. در این حالت بهتر است وارد کردن سفید کننده به صورت مستقیم و غلیظ به داخل ماشین لباسشویی خودداری نمایید. برخورد مایع سفید کننده غلیظ با الیاف لباس ها سبب از بین برد رنگ لباس و آسیب رسیدن به بافت آن می گردد.

راه حل

همان طور که عنوان کردیم، بهتر است برای کم نکردن عمر لباس از مایع سفید کننده در شست و شوی لباس ها استفاده نکنیم. در صورت نیاز به استفاده از مایع سفید کننده، قبل از ریختن آن به داخل جاپودری، آن را به وسیله مقداری آب رقیق کنید تا حداقل مایع سفید کننده به صورت غلیط با لباس ها درگیر نشود.

استفاده نادرست از ماشین لباسشویی – پر کردن مخزن ماشین لباسشویی بیش از حد مجاز

پر کردن بیش از حد مجاز مخزن ماشین لباسشویی نه تنها سبب از شست و شوی درست لباس ها جلوگیری می نماید، می تواند سبب گردد که به لباس ها آسیب وارد شود. در صورتی که ماشین لباسشویی بیش از حد مجاز در خود لباس ببیند، لباس ها به راحتی به یکدیگر گره می خورند. در این حالت اثری زبری لباس ها بر یکدیگر دارند به بیش تر این مقدار خود می رسد. علاوه بر این مسئله، در این حالت امکان گیر کردن زیپ و دکمه ها به لباس ها بیشتر شده و به راحتی سبب آسیب به لباس ها و پاره شدن آن می شوند.

استفاده نادرست از ماشین لباسشویی – کم بودن لباس ها در مخزن ماشین لباسشویی

ممکن است با خواندن پاراگراف قبلی این تصور در شما ایجاد شود که اگر مقدار لباس ها را به میزان خیلی کمی برسانیم امکان آسیب به لباس ها به کمترین میزان خود رسیده و نیز ماشین لباسشویی با فشار مواجه نمی شود. در صورتی که بار ماشین لباسشویی برای شست و شو بسیار کم باشد علاوه بر فشار به کمک فنر های این دستگاه، به اندازه یک شست و شوی عادی به ماشین لباسشویی فشار وارد می گردد. در صورتی که مقدار لباس ها کم باشد، با آزاد بودن لباس ها برای چرخش و جا به جایی در داخل مخزن، تار و پود لباس ها تحت فشار قرار می گیرد و می تواند به لباس ها آسیب وارد شود. رعایت حد تعادل بهترین کار در این مورد است.

استفاده نادرست از ماشین لباسشویی – تنظیم نکردن برنامه ماشین لباسشویی بر اساس جنس لباس ها

لباس های ما از نظر جنسی که دارند، بسیار با یکدیگر فرق می کنند. این فرق ها را می توانید در مواردی عینی مانند ضخامت آن ها ببینید. هر ماشین لباسشویی نیز بر اساس جنس لباس ها برنامه هایی در نظر گرفته است که از نظر سرعت چرخش، دمای آب و موارد دیگر شست و شو در بهترین حالت برای آن جنس لباس تنظیم شده است. در صورت استفاده نکردن از برنامه متناسب با جنس لباس ها ممکن است که لباس های ضخیم به خوبی شسته نشوند و لباس های لطیف با آسیب رو به رو شوند. بهترین کار در این مورد جدا کردن لباس ها و انتخاب برنامه مناسب برای شست و شوی لباس ها است.

وجود ایراد در ماشین لباسشویی

همه ی مواردی که در صورت عدم رعایت سبب می شوند که به لباس های داخل ماشین لباسشویی آسیب وارد شود، را عنوان نمودیم اما اگر با رعایت این موارد مشکل آسیب به لباس ها حل نشد، چه باید کرد؟

وجود مشکل در ماشین لباسشویی مورد دومی است که در صورت وجود می تواند باعث آسیب رسیدن به لباس ها در حین شست و شو شود. سه نوع ایراد در ماشین لباسشویی وجود دارد که در صورت وجود می تواند باعث پاره شدن لباس ها گردد. در ادامه در مورد این ایرادات و چگونگی رفع آن ها صحبت خواهیم کرد.

وجود ایراد در ماشین لباسشویی – عدم تراز بودن ماشین لباسشویی

همان طور که می دانید، ماشین لباسشویی برای خشک کردن لباس ها، آن ها را با سرعتی بالا می چرخاند. این چرخش ها در صورتی که ماشین لباسشویی تراز نباشد یا در داشتن تعادل مشکل داشته باشد، می تواند باعث گیر کردن آن ها در لبه های محفظه شده و پارگی لباس ها را به همراه داشته باشد. در صورت گیر نکردن لباس ها، می توانید آثار ساییدگی را بر روی لباس ها ببنید.

راه حل

برای اینکه این نوع خطر را برای لباس هایی که برای شست و شو به ماشین لباسشویی می سپاریم کاهش دهیم، می توانیم از گزینه راحت اتو شدن استفاده کنیم. این گزینه در اکثر ماشین های لباسشویی وجود دارد و با EASY IRON مشخص می شود. با روشن کردن این حالت هم خطر آسیب به لباس ها از بین می رود و هم لباس ها به علت شست و شو چروک نخواهند شد.

وجود ایراد در ماشین لباسشویی – ایراد در مخزن ماشین لباسشویی

اگر به مخزن ماشین لباسشویی دقت نمایید می توانید حمل کننده هایی که اکثر از جنس فلز هستند، را مشاهده کنید. این حمل کننده ها در صورتی که دچار شکسته شوند یا از محل قرار گیری که برای آن ها در نظر گرفته شده است خارج شوند، به راحتی سبب پارگی یا نخ کش شدن لباس ها می شوند. برای بررسی این مورد با مشاهده داخل مخزن به راحتی این امر میسر است. در صورتی که این ایراد را در ماشین لباسشویی خود مشاهده نمودید، یا تیزی آن را درست کنید و یا باید آن را تعویض نمایید.

وجود ایراد در ماشین لباسشویی – ایراد در تنظیم دمای ماشین لباسشویی

در صورتی که ماشین لباسشویی شما دچار ایراد تنظیم دما شده باشد، می تواند علت پاره شدن لباس ها گردد. داغ شدن بیش از حد آب استفاده شدن برای شست و شو، یکی از عواملی است که سبب پوسیدگی لباس ها خواهد شد. این پوسیدگی ها به معنی آسیب دیدن تار و پود لباس است که در صورت زیاد شدن این پوسیدگی لباس به راحتی تمام پاره می شود. برای بررسی این مورد، در حین شست و شو دمای آب را چسباندن دست خود به شیشه درب ماشین لباسشویی بررسی کنید.

چند نکته برای جلوگیری از آسیب به لباس ها

  • از ریختن پودر شست وشو بر روی لباس ها و لا به ای آن ها خودداری نمایید.
  • لباس ها را علاوه بر جنس بر اساس میزان کثیفی آن ها بشورید.
  • محیط شست و شوی لباس ها را هر یک ماه یک بار به وسیله محلول جوش شیرین و سرکه سفید، ضد عفونی نمایید.

در این مقاله که خدمت شما ارائه دادیم در مورد عواملی که سبب می شوند که به لباس ها در حین شست و شو در ماشین لباسشویی آسیب وارد شود را بررسی کردیم و برای هر کدام راه حل هایی ارائه دادیم. آیا برای شما سوالی یا ابهامی ایجاد شد؟ آیا نظر، انتقاد یا پیشنهادی برای در میان گذاشتن دارید؟ آن را با ما در قسمت ” ارسال نظر ” به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enamad

نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

برای مشاهده نماد اعتماد کلیک کنید

 

فروشگاه بانه سیتی

تماس با ما:

09187844373

09187844383