ماشین های لباسشویی از زمانی که به وجود آمده است تا به امروز با تغییرات زیادی مواجه شده است. این تغییرات به صورتی هستند که باعث شده اند ماشین های لباسشویی به دسته های زیادی تقسیم شوند که مربوط به قبل تغییر و بعد آن هستند. وارد کردن تغییرات در کارکرد تسمه و حذف آن نیز جزو تغییرات بود که در مرور زمان به وجود آمد. این تغییرات در راستایی بود که کار کردن با دستگاه را آسان تر کرده و قدرت دستگاه را نیز بالا تر ببرند اما همیشه این ایجاد تغییرات با نتایج مثبت رو به رو نبوده و می توان تغییرات منفی که به وجود آمده است را نیز مشاهده نماییم. در هر صورت ما در این مقاله قصد داریم که در مورد تفاوت ها و مزایایی که هریک از لباسشویی های با تسمه و بدون تسمه دارد صحبت نماییم.

ماشین های لباسشویی با تسمه و بدون تسمه

همان طور که عنوان شد یکی از تقسیم بندی هایی که بین ماشین های لباسشویی می توان در نظر گرفت داشتن یا عدم داشتن تسمه است. این تقسیم بندی به گونه ای است که در هر دسته لباسشویی مزایای خاص خود را دارد و بهتر است شما بسته به کارکردی که از ماشین لباسشویی انتظار دارید، یکی از این دو دسته را انتخاب نمایید. در ادامه له صورت خلاصه این دو نوع را معرفی می نماییم و سپس به بررسی مزایا و معایب هر کدام خواهیم پرداخت.

ماشین لباسشویی بدون تسمه

همان طور که از نام ماشین لباسشویی مشخص است، به ماشین های لباسشویی که فاقد تسمه باشند، ماشین لباسشویی بدون تسمه می گویند. در حقیقت در این ماشین های لباسشویی هیچگونه اتصال زنجیری و یا تسمه ای وجود ندارد و انتقال انرژی از موتور به سمت دیگ ماشین لباسشویی به وسیله تسمه صورت نمی گیرد. در واقع با پیشرفت ماشین های لباسشویی موتور های قدیمی که انرژی تولیدی را از طریق تسمه به دیگ منتقل می شد خذف شده اند و به جای آن ها، موتوری مخصوص در نظر گرفته شده است. این موتور مخصوص به صورتی است که انرژی تولیدی را از  راه چرخ دهنده های بزرگی که برای آن در نظر گرفته شده است به دیگ منتقل می شود. این چرخ دهنده ها جای تسمه را گرفته اند و انرژی را ساده تر منتقل می کنند. در این نوع ماشین های لباسشویی موتور در نزدیکی دیگ نصب شده است و انرژی به سرعت به دیگ منتقل خواهد شد.

ماشین های لباسشویی با تسمه

همه ی ماشین هایی که در اوایل به وجود آمدند از ظریق تسمه انرژی های تولیدی را منتقل می کردند. این قانون برای ماشین لباسشویی نیز صادق است و اولین ماشین های لباسشویی که تولید شدند از طریق تسمه انرژی تولید شده توسط موتور را به دیگ ماشین لباسشویی منتقل می کردند. تسمه ای که در این ماشین های لباسشویی قرار دارد می تواند از نوع زنجیری نیز باشد که از زنجیر برای فشار های بالاتر که تسمه تحت فشار بالایی است استفاده می شود. در ادامه قصد داریم به بیان کردن مزایا و معایب این دو نوع ماشین لباسشویی بپردازیم.

مزایای ماشین لباسشویی بدون تسمه

با پیشرفت صنعت ماشین لباسشویی، مهندسان شرکت های بزرگ تولید لوازم خانگی سعی در پیشرفته کردن تولیدات خود دارند. به همین علت پیشرفته های چشم گیری را دهه اخیر در مورد لوازم خانگی و مخصوصا ماشین لباسشویی می بینیم. یکی از این پیشرفت ها دایرکت درایو کردن ماشین های لباسشویی یا همان حذف کردن تسمه است. حذف کردن تسمه در ابتدا توسط شرکت سامسونگ به بازار عرضه گردید اما پس از مدتی در بین تمامی شرکت های بزرگ فراگیر شد. در ادامه به مزایای این نوع لباسشویی ها اشاره خواهیم کرد.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – صرفه جویی در مصرف برق

در این نوع ماشین های لباسشویی به علت نزدیک بودن موتور ماشین لباسشویی به دیگ آن و نیز کمتر بودن اصطکاک به وجود آمده، نیروی های اتلافی که در این بین وجود دارد بسیار کمتر می شود. به همین علت به میزان قابل ملاحظه  ای مصرف برق دستگاه شما کاهش پیدا می کند. این موضوع را می توانید از برچسب های نشان دهنده مصرف برق دستگاه نیز پیگیری کنید که با مشاهده آن ها این موضوع که مصرف برق بسیار کمتری در لباسشویی های بدون تسمه وجود دارد برای شما اثبات می شود.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – استفاده از سنسور هال

در صورتی که ماشین لباسشویی شما از نوع تسمه دار باشد، مجبورا باید از سنسور تاکو برای آن استفاده شود. در مقابل اگر ماشین لباسشویی شما از نوع بدون تسمه باشد می توان از سنسور هال که بسیار کاربردی تر است استفاده نمود.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – بالا تر بودن طول عمر

همان طور که گفتیم در ماشین های لباسشویی که از تسمه برای انتقال انرژی استفاده نمی شود، تولید اصطکاک کمتری وجود دارد. این موضوع به این معنی است که قطعات ماشین لباسشویی کمتر در معرض فرسوده شدن قرار می گیرند. به صورت کلی طول عمر قطعاتی که در ماشین های لباسشویی بدون تسمه به کار رفته اند بسیار بیشتر از طول عمر قطعات ماشین های لباسشویی با تسمه است.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – بیشتر بودن حالت قابل انتخاب برای شما

در صورتی که از تسمه در ماشین لباسشویی استفاده نشود، کنترلی که این دستگاه بر روی مخزن ماشین لباسشویی دارد بسیار بیشتر است. بالا تر بودن این کنترل به این معنی این معنی است که حالت های بیشتری وجود دارد گه ماشین لباسشویی قادر است در چرخش دیگ دستگاه اجرا کند. بالا بودن این حالت ها یعنی باز بودن دست شما برای حالت هایی که می توانید به دستگاه برای شستن لباس های خود بدهید.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – بالا رفتن کیفیت شست وشو

علاوه بر بالا تر بودن حالت ها و برنامه های شست و شویی که برای ماشین لباسشویی قابل اجرا است، حالت هایی که دستگاه برای شستن لباس ها به کار می برد بسیار با کیفیت تر بوده و همه این ها به این دلیل است که  کنترلی که ماشین لباسشویی بر روی کارکرد خود دارد بسیار بهتر از ماشین های لباسشویی با تسمه است.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه –  بالا تر رفتن دقت در سمت چرخش

در صورتی که در ماشین های لباسشویی از تسمه استفاده شود، ماشین لباسشویی می تواند دیگ را در یک سو بچرخاند. در صورتی که تسمه به صورتی به کار رود که ماشین لباسشویی توانایی چرخش دیگ را در دو سمت داشته باشد، دقتی که در ماشین های لباسشویی بدون تسمه وجود دارد را بدست نمی آورد. این گفته ها به ما نشان خواهد داد که در ماشین لباسشویی های بدون تسمه دقت بالاتری در چرخش در هر دو سمت وجود دارد که به ماشین لباسشویی کمک می کند که به هر مقداری که می خواهد خشک نماید.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – بالا رفتن طول عمر موتور ماشین لباسشویی

در ماشین های لباسشویی بدون تسمه به علت نبود اصطکاکی که در حضور تسمه وجود دارد، موتور کمتر در معرض فرسایش قرار می گیرد. از سویی دیگر به علت ساده تر بودن انتقال نیرو، موتور ماشین لباسشویی نیاز به فشار کمتری برای چرخش دیگ داشته و همین باعث بالا تر رفتن عمر موتور ماشین لباسشویی خواهد شد.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – کمتر شدن صدا

ماشین های لباسشویی که بدون تسمه کار می کنند به علت عدم حضور تسمه به نحوی کار می کنند که سر و صدای کمتری را از خود به وجود می آورند. در کنار کمتر شدن سر و صدا، لرزش موجود در ماشین لباسشویی نیز به صورت قابل قبولی کاهش خواهد یافت.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – کاهش وزن ماشین لباسشویی

در صورتی که در ماشین لباسشویی از تسمه برای انتقال انرژی به دیگ، استفاده شود باید قطعاتی دیگر نیز برای کارکرد تسمه نصب شود. این قطعات اضافه سبب می شوند که وزن ماشین لباسشویی افزوده شود و باعث سنگین تر شدن دستگاه شود. در مقابل در ماشین لباسشویی های بدون تسمه، قطعات کمتری برای انتقال انرژی به دیگ مورد استفاده قرار داده شده و همین باعث کمتر بودن وزن آن ها در مقابل ماشین لباسشویی های با تسمه شود.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – افزایش دور موتور

به علت این که در ماشین لباسشویی های بدون تسمه از چرخ دنده به جای تسمه استفاده شده است، می توان انرژی بیشتری را بدون ترس از پاره شدن تسمه منتقل کرد. همین دلیل کافی است که در ماشین های لباسشویی که بدون تسمه کار می کنند دیگ با سرعت بیشتری بچرخد و لباس ها بهتر و بیشتر خشک گردند.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – کمتر شدن انرژی اتلافی

همان طور در بالاتر نیز اشاره کردیم در ماشین های لباسشویی که بدون تسمه کار می کنند موتور با واسطه کمتری به دیگ وصل شده و نیز نسبت به نوع دیگر ماشین های لباسشویی به دیگ نزدیک تر است. به دلایل گفته شده انرژی  که در این بین تلف می شود نسبت به ماشین های لباسشویی که با تسمه کار می کنند کمتر است.

مزایای ماشین های لباسشویی بدون تسمه – استفاده از دیگ های بزرگ تر

به دلایلی هم چون کمتر بودن اتلاف انرژی، راحت تر بودن انتقال انرژی و توانایی برای بالا تر بردن قدرت موتور می توان در ماشین های لباسشویی بدون تسمه از دیگ های بزرگ تری استفاده نمود. این دیگ های بزرگ تر در حالتی بر روی ماشین لباسشویی نصب می شوند که از موتور و قطعات مشابه ماشین لباسشویی تسمه دار استفاده شده است و فقط بدون تسمه موتور و دیگ به یکدیگر مربوط شده اند.

 

معایب ماشین های لباسشویی بدون تسمه

تا به این جا به تمامی مزیت هایی که ماشین های لباسشویی بدون تسمه نصب به دیگر نوع ماشین های لباسشویی دارد، اشاره نمودیم. این مزیت ها که تعدادی زیادی هم بودند باعث شده اند که ماشین لباسشویی بدون تسمه بهتر از ماشین های لباسشویی با تسمه به نظر آیند اما نباید زود قضاوت کرد. ماشین های لباسشویی بدون تسمه معایبی نیز دارند که در ادامه به آن ها شاره خواهیم کرد و پس از آن است که می توانید قضاوت درستی را درباره برتری هر کدام داشته باشید.

معایب ماشین های لباسشویی بدون تسمه – قیمت بالا

در ماشین های لباسشویی که بدون تسمه کار می کنند به علت قرار گرفتن موتور مخصوص در ساختار آن ها و بالا تر بودن تکنولوژی آن ها نسبت به دیگر نوع ماشین های لباسشویی گران تر هستند. این ماشین لباسشویی ها به علت نداشتن تسمه توانایی نصب سنسور های خاصی را دارند که باز هم سبب افزایش قیمت آن ها نسبت به دیگر ماشین های لباسشویی با تسمه می شود.

معایب ماشین های لباسشویی بدون تسمه – هزینه تعمیر بالا

همان طور که عنوان نمودیم در این نوع ماشین لباسشویی ها امکانات و تکنولوژی های بروزی به کار رفته است. این نوع تکنولوژی ها و ساختار پیشرفته با اینکه خدمات بیشتری به شما ارائه می دهد اما در مقابل در صورتی که مشکلی برای آن پدید آید با هزینه بالاتری باید آن را تعمیر نمود. این هزینه بالا از دستمزدی که به تعمیرکار می دهید را در بر می گیرد تا بالا تر بودن قسمت قطعه های به کار رفته در این دستگاه که سبب شده است هزینه تعمیر این نوع ماشین لباسشویی ها بالا تر باشد.

معایب ماشین های لباسشویی بدون تسمه – عدم تحمل حجم بالای لباس

به علت کمتر بودن واسطه هایی که بین موتور و دیگ ماشین لباسشویی قرار دارد، فشار بیشتری به موتور و دیگ ماشین لباسشویی وارد می شود. این فشار باید کنترل شود و در صورتی که بیش از حد معمول باشد ممکن است که آسیب های جبران ناپذیری را به دستگاه شما وارد نماید. در خصوص استفاده از این دستگاه حتما مطابق حجم ماشین لباسشویی لباس در داخل آن قرار دهید که فشار نا معارفی به موتور ماشین لباسشویی و دیگ دستگاه وارد نگردد.

در این مقاله که خدمت شما ارائه دادیم در مورد ماشین های لباسشویی بدون تسمه و معایب و مزیت هایی که این دستگاه دارد صحبت کردیم. آیا برای شما سوالی یا ابهامی ایجاد شد؟ آیا نظر، انتقاد یا پیشنهادی برای در میان گذاشتن دارید؟ آن را با ما در قسمت ” ارسال نظر ” به اشتراک بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enamad

نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

برای مشاهده نماد اعتماد کلیک کنید

 

فروشگاه بانه سیتی

تماس با ما:

09187844373

09187844383